31 października, 2019
Poruszane tematy
- Typy budowy kobiecej sylwetki
- Typy budowy kobiecej sylwetki – jakie są?
- Typy budowy ciała a odchudzanie
- Rodzaje ćwiczeń i diety z uwzględnieniem budowy sylwetki
- Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- Podobne posty
- Reality show – a odchudzanie w programach telewizyjnych
- TOP 7 Ćwiczeń na Płaski Brzuch
- Rolujesz się? Rób to dobrze!
Typy budowy kobiecej sylwetki
Kobiece sylwetki posiadają różne kształty i rozmiary – to główna cecha, która czyni je wyjątkowymi. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie ma „przeciętnej” ani „typowej” figury kobiecej – wszystkie mają swoją unikalną cechę.
Niektóre z nich są bardziej zaokrąglone, wiele ma węższe biodra lub szersze ramiona. Mimo to większość kobiecych sylwetek można podzielić na kategorie, biorąc pod uwagę ich ogólny kształt. Od tego, w jakiej grupie się znajduje się dana sylwetka, zależy nie tylko dieta i trening, ale także tempo redukcji tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach.
Typy budowy kobiecej sylwetki – jakie są?
Typy budowy kobiecej sylwetki dzielimy przede wszystkim na cztery główne kategorie – trójkąt (gruszka), odwrócony trójkąt (jabłko), prostokąt (chłopięca) oraz klepsydra.
Badanie ponad 6000 kobiet przeprowadzone w North Carolina State University w 2005 r. wykazało, że 46 procent kobiet miało prostokątną, chłopięcą sylwetkę, nieco ponad 20 procent kształt gruszki, nieco mniej niż 14 punktów procentowych posiadało kształt jabłka, a tylko 8 procent kształt klepsydry. To, jak prezentują się w rzeczywistości, ilustrują poniższe opisy.
Trójkąt, gruszka – bardzo modny obecnie typ budowy kobiecej sylwetki. Charakteryzuje się dużymi biodrami, które są szersze niż biust.
Inne cechy tego kształtu ciała to wyraźnie zaznaczona talia oraz proporcjonalnie szczupłe ręce i ramiona. Ciężar ciała rozkłada się bardziej na dole niż na górnej części ciała.
Jeśli jesteś gruszką (czasami nazywaną trójkątem), najpierw przybierasz na wadze w dolnych partiach ciała, w tym w nogach, dopiero później zwiększa się objętość Twojego brzucha i górnej części ciała.
Twoja talia jest Twoim najlepszym atutem, więc nie bój się jej stale podkreślać.
Odwrócony trójkąt, jabłko – opisuje sylwetkę osoby, która jest ogólnie proporcjonalna, ma szersze ramiona, brzuch i biust oraz węższe biodra.
Ciało niekoniecznie jest krągłe w biodrach i nie ma ściśle określonej talii. Jeśli posiadasz kształt ciała typu jabłko, masz także szerokie plecy, a w pierwszej kolejności przybierasz na obwodzie w okolicach brzucha i ramion. Twoje piękne, zgrabne nogi są Twoim najlepszym atutem.
Kształt prostokąta oznacza, że sylwetka jest prosta, niezaokrąglona, a obwody talii są mniejsze niż pomiary bioder lub biustu. Jeśli ją posiadasz, nie jesteś więc szczególnie zaokrąglona, Twoja talia nie jest dobrze zdefiniowana, a waga rozkłada się w całym ciele.
Twoje biodra i biust są zrównoważone oraz posiadasz tendencję do przybierania na wadze najpierw tułowia, a następnie ud i ramion. Twoje nogi są zawsze zgrabne i stanowią jeden największych plusów Twojej figury.
Klepsydra charakteryzuje się obwodami bioder i biustu prawie równymi z węższym pomiarem talii.
Twoje ramiona są lekko okrągłe, a nogi proporcjonalne do górnej części ciała. Jeśli masz typ klepsydry, to jest to figura, do której dąży większość kobiet. Typowe cechy kształtu korpusu klepsydry to:
Twój biust i biodra są dobrze wyważone i masz pięknie zdefiniowaną talię. Najprawdopodobniej masz zaokrąglony dół i piękny bok, a także profil przedni. Długość tułowia jest proporcjonalna do kształtnych nóg. Od góry do dołu jesteś obrazem harmonii i równowagi. Przybierasz w dolnych i górnych partiach ciała w tym samym tempie.
Typy budowy ciała a odchudzanie
Najczęściej swoją budowę ciała pragną kobiety posiadające takie typy budowy sylwetki jak chłopięca (prostokątna) i jabłko.
W pierwszym przypadku jest to kwestia potrzeby bardziej kobiecej figury – krągłości, które definiują sylwetkę jako bardziej seksowną i apetyczną.
Niestety redukując masę ciała w przypadku prostokąta, zmienia się ona w całości, a co za tym idzie, tkanka tłuszczowa jest tracona nawet w tych krągłych miejscach.
Stąd też podczas zmiany sylwetki chłopięcej w dużej mierze należy skupić się na zwiększeniu masy mięśniowej, która podniesie biust i uwydatni pośladki, a także uda.
Sylwetka typu jabłko jest najmniej pożądanym typem, ponieważ duży obwód w talii, brzuchu i biuście w przeciwieństwie do szczupłych nóg wygląda nieproporcjonalnie.
Pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej w tego typu figurze, w pierwszej kolejności możemy zwrócić uwagę na jeszcze szczuplejsze dolne partie ciała. Jednak i tego typu sylwetkę można wyćwiczyć, by swoim wyglądem jak najbardziej przypominała pożądane typy budowy kobiecej sylwetki, czyli gruszkę i klepsydrę.
W przypadku tych dwóch redukcja również widoczna jest w najmniej otłuszczonych miejscach, czyli w talii, ramionach i biuście.
Rodzaje ćwiczeń i diety z uwzględnieniem budowy sylwetki
Każdy typ sylwetki można, jak widać, nieco zmodyfikować, by jak najbardziej się sobie podobać, jednak nie jest możliwym całkowita jej zmiana, ponieważ jest to uwarunkowane naszą anatomią.
Typ sylwetki jabłko – w tym przypadku tłuszcz zwykle zaczyna się gromadzić, jeśli spożywasz więcej kalorii, niż spalasz, więc głównymi przyczynami są tutaj przejadanie się i brak aktywności.
Jak się go zatem pozbyć?
Wykonuj ćwiczenia aerobowe, ponieważ ten rodzaj tłuszczu pojawia się z powodu braku aktywności fizycznej.
Chodzenie, bieganie lub pływanie co najmniej 30 minut każdego dnia pomoże Ci się go pozbyć. Przestań także spożywać rafinowany cukier i zapomnij o gazowanych, słodzonych napojach.
Słodkie jedzenie i napoje nie sprawią, że poczujesz się najedzona, a powodują tylko, że spożywasz nadmiar niepotrzebnych kalorii.
Figura chłopięca – tutaj nie jest ważna sama redukcja, a nadanie kształtów sylwetce za pomocą przede wszystkim ćwiczeń na pośladki.
Mogą to być różnego rodzaju przysiady – szerokie, wąskie, z obciążeniem lub bez jednak zawsze z uwzględnieniem prawidłowej techniki.
Pamiętaj o prostych plecach i spinaniu pośladków, gdy jesteś w górze. Może wypróbować także wykroków i zakroków, a także hip trustów, czyli unoszenia bioder opierając się na łopatkach.
Możesz stosować dietę na zwiększenie masy mięśniowej, polegającej na zwiększeniu spożywania białka oraz suplementacji aminokwasów.
Typ sylwetki gruszka – zazwyczaj oprócz predyspozycji anatomicznych gruszka posiada skłonność do odkładania się tłuszczu w dolnych partiach ciała.
Niektóre z przyczyn, które powodują gromadzenie się tłuszczu w tej części, to stres, depresja i lęk. Unikaj zatem stresu i naucz się relaksować. Dobrym wyborem jest medytacja lub wykonywanie ćwiczeń oddechowych.
Zapisz się na jogę i pij zieloną herbatę. To świetny spalacz tłuszczu. A wypicie filiżanki gorącej zielonej herbaty jest dobrym sposobem na uspokojenie się, gdy jest to potrzebne. Unikaj wielu ćwiczeń na nogi i pośladki.
Typ sylwetki klepsydra jest jedną z najbardziej proporcjonalnych i jak wcześniej wspominaliśmy – atrakcyjnych typów sylwetki. Warto jednak ją jeszcze bardziej uwydatnić poprzez ćwiczenia na płaski brzuch oraz stosowanie lekkiej, zbilansowanej diety z dużą ilością błonnika.
Nie wiesz jak zmieścić się w swoje ulubione spodnie ten artykuł może pomóc rozwiązać problem.