28 lipca, 2020
Poruszane tematy
Mity na temat snu
Przegląd popularnych mitów na temat snu
W związku z premierą naszego najnowszego ebooka na temat snu, którego premiera będzie już 11.08.2020r chciałbym przedstawić przegląd popularnych mitów na temat snu.
Mit numer 1: Przed snem warto wypić drinka, by szybciej zasnąć
Fakt: Alkohol pomaga ukoić nerwy, ale nie wpłynie pozytywnie na sen.
Niektórzy uważają, że alkohol pomaga w zasypianiu. Faktycznie, jeden drink może Cię skutecznie uspokoić i przyspieszyć zasypianie, jednak w rzeczywistości zwiększa liczbę przebudzeń w nocy i sprawia, że jest on mniej efektywny.
Mit numer 2: Wystarczy 5 godzin snu, by się wyspać
Fakt: Im mniej śpisz, tym bardziej kumuluje się Twój dług snu.
Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jest tak samo ważny, jeśli nie ważniejszy, co dieta i ćwiczenia. Chociaż indywidualne potrzeby mogą się od siebie różnić, to dorośli zwykle potrzebują od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Wystarczająca ilość snu może być również czynnikiem wpływającym na wagę osoby, a także poziom energii i produktywności. Za każdym razem, gdy nie śpisz wystarczająco dużo, zwiększasz swój „dług snu”, czyli nagromadzoną utratę snu. Poprzez spanie kilku godzin, możesz nie być w stanie nadrobić straconego snu. W rezultacie Twój dług snu sprawi, że poczujesz się bardziej senny, możesz mieć problemy z koncentracją, a także ze zdrowiem.
Mit numer 3: Drzemka w ciągu dnia to zawsze dobry pomysł
Fakt: Nie każda drzemka dla naszego zdrowia jest dobra.
Eksperci twierdzą, że to kolejny mit, który może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie.
„Zalecamy, aby ludzie mieli bardziej regularny harmonogram snu, ponieważ kontroluje on to, co nazywamy zegarem biologicznym lub rytmem dobowym organizmu” – twierdzi Jean-Louis, amerykański specjalista od snu. „To kontroluje wszystkie hormony, temperaturę ciała, jedzenie i trawienie oraz cykle snu i czuwania”.
Tylko krótkie, 15-minutowe drzemki w ciągu dnia bez wejścia w fazę REM są wskazane, ponieważ te dłuższe mogą znacznie zaburzyć naszą higienę snu. Jeśli wyśpimy się po południu, trudniej będzie nam zasnąć wieczorem, a jeśli już do tego dojdzie, nie będzie to tak głęboki i satysfakcjonujący sen, jakiego byśmy oczekiwali. A nawykowy brak snu wiąże się z różnorodnymi i daleko idącymi skutkami zdrowotnymi.
Mit numer 4: Powinno się spać przez 8 godzin
Fakt: To, ile potrzebujesz snu, to Twoja indywidualna kwestia.
„Mogą istnieć różnice w ilości snu, jakiej dana osoba potrzebuje… ale nie powinny być to duże różnice. Myślę, że można się przyzwyczaić do mniejszej ilości snu, ale przyzwyczaja się to także bycia nieszczęśliwym” – powiedział dr Steven H. Feinsilver, dyrektor Centrum Medycyny Snu w Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku. Oznacza to, że sami powinniśmy ocenić, ile potrzebujemy snu, jednak zdecydowanie nie może być go zbyt mało.
Mit numer 5: Można nadrobić brak snu
Fakt: Nie da się wyspać na zapas lub odespać zarwane noce bez konsekwencji.
Za każdym razem, gdy się nie wyśpimy, kumuluje się w nas wcześniej wspomniany dług snu. Aby go zmniejszyć, zazwyczaj decydujemy się na odsypianie. Jednak i to nie jest najlepszym rozwiązaniem. Amerykański zespół badawczy na czele z profesorem Jean-Louis, stwierdził po latach badań, że zbyt dużo snu także może być szkodliwe, i wpływać na naszą wagę, ponieważ nie jesteśmy w stanie spalić nadwyżki kalorycznej, którą spożywamy, jesteśmy senni i częściej stosujemy siedzący tryb życia.
Mit numer 6: Starsze osoby potrzebują mniej snu
Fakt: Model snu wraz z Twoim wiekiem nie powinien się zmieniać.
Eksperci snu zalecają okres od siedmiu do dziewięciu godzin snu dla każdej osoby dorosłej. Podczas gdy wzorce snu zmieniają się wraz z wiekiem, to ilość, której potrzebujemy, na ogół pozostaje bez zmian. Osoby starsze mogą budzić się częściej w nocy i spać rzadziej, ale ich zapotrzebowanie na sen nie jest mniejsze niż u młodszych dorosłych. Ponieważ osoby starsze mogą spać mniej w nocy, częściej śpią w ciągu dnia. Drzemki zaplanowane jako część codziennej rutyny mogą być korzystne dla zdrowia.
Mit numer 7: Oglądanie telewizji przed snem pomaga zasnąć
Fakt: Telewizja i telefon emitujące światło niebieskie mogą negatywnie wpłynąć na zasypianie i jakość snu.
Jak wyjaśnił doktor Robbins, specjalista od snu warto unikać niebieskiego światła przed pójściem spać ze źródeł takich jak telewizor lub smartfon. Według National Sleep Foundation niebieskie światło wpływa na uwalnianie melatoniny, hormonu snu, bardziej niż jakakolwiek inna fala światła.
Oglądanie telewizji lub korzystanie z urządzenia elektronicznego w ciągu dwóch godzin przed snem sprawi, że zasypianie zajmie Ci więcej czasu, będziesz miał mniej snu lub snu REM, a nawet jeśli prześpisz osiem lub więcej godzin, obudzisz się niewyspany. Jeśli nie możesz zrobić dwugodzinnej przerwy z powodu np. pracy, eksperci sugerują przyciemnienie ekranu lub zainstalowanie aplikacji, która może ocieplić ekran do kolorów zachodu słońca. Czerwony i żółty mają wyższe długości fal i nie wpływają na melatoninę.
Mit numer 8: Gdy nie możesz usnąć, leż w łóżku na siłę
Fakt: Nie ma potrzeby leżenia w łóżku aż do oporu, by nie kojarzyć sypialni z innymi czynnościami.
Nie powinno się spędzać mnóstwa czasu na czynnościach takich jak czytanie, oglądanie telewizji czy nadrabianie zaległości w e-mailach w łóżku. Kojarzenie czynności niezwiązanych ze snem z łóżkiem może utrudniać sen. Sypialnia jest miejscem tylko do spania i uprawiania seksu – inne rzeczy należy wykonywać gdzie indziej, jak twierdzą eksperci ds. Zdrowia z Harvardu. Jeśli nie możesz zasnąć po 15 lub 20 minutach, wstań z łóżka i zrób coś, co Cię relaksuje, na przykład czytaj książkę, aż poczujesz się senny.
Mit numer 9: Opcja drzemki w telefonie jest doskonałym rozwiązaniem
Fakt: Drzemka sprawia, że czujesz się jeszcze bardziej niewyspany.
Gwałtowne wybudzenie, a później zaśnięcie, by po kilku minutach znowu się obudzić, sprawia, że nasz zegar biologiczny jest zakłócony, a nasz organizm z powrotem przygotowuje się do snu. To wszystko powoduje, że czujemy się mniej wypoczęci, niż po wstaniu bezpośrednio o budziku. Gdy zbliżasz się do końca snu, Twoje ciało prawdopodobnie wkracza w ostatni cykl REM. Przyciśnięcie drzemki skutkuje tym, że mózg wróci do nowego cyklu REM. Gdy alarm włączy się kilka minut później, będziesz w środku, a nie na końcu tego cyklu, zatem obudzisz się zdezorientowany. Masz problem ze zrezygnowaniem z przycisku drzemki? Ustaw alarm po drugiej stronie pokoju, by wstać z łóżka, aby go wyłączyć.
Mit numer 10: Chrapanie świadczy o dobrym śnie
Fakt: Chrapanie to oznaka problemów zdrowotnych i przewlekłego zmęczenia.
Chociaż chrapanie może być nieszkodliwe dla większości ludzi, jest objawem zagrażającego życiu zaburzenia snu zwanego bezdechem sennym, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu senność w ciągu dnia. Bezdech senny charakteryzuje się przerwami w oddychaniu, które uniemożliwiają przepływ powietrza do lub z dróg oddechowych śpiącej osoby. Osoby z bezdechem sennym często budzą się w nocy, z trudem łapiąc oddech. Przerwy w oddychaniu obniżają poziom tlenu we krwi, mogą obciążać serce i układ sercowo-naczyniowy i zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Częste lub regularne chrapanie jest bezpośrednio związane z nadciśnieniem.
Mit numer 11: Krótki i słabej jakości sen nie wpływa na naszą dietę
Fakt: Im mniej śpimy, tym więcej podjadamy w ciągu dnia.
Organizm niewyspany w trakcie dnia próbuje zrekompensować sobie braki energii w postaci jedzenia. Stąd też, gdy tylko nie śpimy wystarczająco długo, częściej mamy ochotę na przekąski, niezdrowe jedzenie i wysokokaloryczne, węglowodanowe pożywienie. Takie, które daje szybki zastrzyk energii.
Koniec z jedzeniem Tylko do 18!
Sprawdź TUTAJ