Trening na poprawę postawy

Od prawidłowej postawy określa się tak naprawdę wszystko to, jak: siedzisz, stoisz, leżysz, chodzisz, biegasz etc. Jeżeli stoisz w sposób nieprawidłowy wówczas jest duża szansa na to, że nieprawidłowo chodzisz, czy też biegasz. A co za tym idzie wszelkie wzorce ruchowe są wykonywane przez Ciebie w niewłaściwy sposób. W pierwszej kolejności przed przystąpieniem do ćwiczeń musimy ocenić naszą postawę, by nie narazić nas na ryzyko kontuzji oraz by nie pogłębiać naszych ewentualnych wad postawy.

Ciało znajduje się w równowadze przód-tył i bok do boku, uzyskując właściwą postawę, przeciwstawiając się sile ciężkości przy minimalnym wysiłku. Krzywizny kręgosłupa są zrównoważone: ucho, bark, biodro, kolano i kostka znajdują się w linii pionowej. W pozycji neutralnej miednica przyjmuje także położenie, w którym gałąź kości łonowej i grzebień kości biodrowej ustawione są pionowo. W tej pozycji, gdyby miednica była wiadrem z wodą, nic by się nie wylewało. Przy przednim pochyleniu miednicy woda wylewałaby się do przodu, przy tylnym do tyłu.

Podczas codziennych czynności, jak i ćwiczeń ustawiamy ciało w różnych pozycjach, przysiadzie, podciąganiu na drążku, robieniu pompek etc. Przykładowo podczas podciągania na drążku siła grawitacji działa nadal, środek ciężkości ciała zmienia swe położenie i należy włożyć więcej wysiłku w utrzymanie postawy i równowagi. Złe kontrolowanie właściwej postawy upośledzi jakość ruchów, bezpieczeństwo i skuteczność ćwiczeń. Oznacza to, że praca stawów, zakres ruchów i zaangażowanie mięśni stabilizujących oraz poruszających będzie odbiegać od ideału zaprezentowanego podczas omówienia ćwiczeń.

Bezpłatny Zestaw Startowy

Dla wszystkich nowych odwiedzających przygotowaliśmy między innymi:
✅ dziennik monitorowania postępów,
✅ 40 fit przepisów,
✅ darmową dietę (na okres 1 tygodnia),
✅ wartościowe ebooki,
✅ w prosty sposób obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne,

Mięśnie stabilizujące i wykonujące ruch

Jedną z metod klasyfikacji mięśnia jest określenie, czy pełni on funkcję stabilizującą, czy poruszczającą. Mięsień wykonujący ruch jest przede wszystkim odpowiedzialny za ruch. Podstawową funkcją mięśni stabilizujących jest zapewnienie stabilności i utrzymanie odpowiedniej postawy reszty ciała, aby mobilizatory mogły wykonać ruch. Mięśnie brzucha są jedną z najważniejszych grup stabilizatorów. Innymi stabilizatorami są: mięśnie pośladkowe, kulszowo-goleniowe, napinacz powięzi szerokiej, prosty uda, prostownik grzbietu, czworoboczny, oraz grupa mięśni pasa rotacyjnego barków. Postawa neutralna jest uzyskiwana przez pracę przeciwstawnych grup mięśni stabilizujących, które utrzymują równowagę naszego ciała w każdej płaszczyźnie.

Prawidłowa postawa ciała osoby dorosłej charakteryzuje się:

  • Nieznacznie wysuniętą głową do przodu

  • Płaskim brzuchem, który jest cofnięty w stosunku do klatki piersiowej

  • Wygięciem kręgosłupa w kształcie litery S w płaszczyźnie strzałkowej

Do utrzymania prawidłowej pozycji odpowiadają następujące mięśnie:

Z przodu:

  • Mięśnie szyi

  • Mięśnie klatki piersiowej

  • Mięśnie brzucha

  • Mięśnie biodrowo-lędźwiowe

  • Mięsień czworogłowy uda

Z tyłu:

  • Mięsień prostownik grzbietu

  • Mięśnie pośladkowe

  • Mięśnie kulszowo-goleniowe