Trening na brzuch

Już od dawna wiemy, że samo robienie brzuszków nie wystarczy, by mieć piękny, smukły, wyrzeźbiony brzuch. Co zatem zrobić, by go uzyskać? W pierwszej kolejności dowiedzieć się z naszego poradnika czego nie robić, a następnie wcielić w życie ćwiczenia, którymi się z Wami podzielimy.

Mity na temat ćwiczeń na brzuch

Wiele frustracji związanych z mięśniami brzucha wynika z dezinformacji i nierealistycznych oczekiwań. Pomimo ciężkiej pracy trenerów na całym świecie, ludzie wciąż trzymają się przestarzałych pomysłów na prawidłową pracę mięśni brzucha i zdobycie upragnionego „sześciopaku”.

Jest to oczywiście niezwykle ważne, a posiadanie silnego tułowia może pomóc Ci w prawie każdym sporcie lub aktywności fizycznej. Mięśnie brzucha jednak są tylko częścią twojego tułowia. Rdzeń obejmuje również mięśnie skośne (mięśnie po bokach brzucha), a także inne mięśnie pleców, a nawet pośladków, zatem skupiając się na brzuchu, musimy pamiętać również o innych partiach.

Bezpłatny Zestaw Startowy

Dla wszystkich nowych odwiedzających przygotowaliśmy między innymi:
✅ dziennik monitorowania postępów,
✅ 40 fit przepisów,
✅ darmową dietę (na okres 1 tygodnia),
✅ wartościowe ebooki,
✅ w prosty sposób obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne,

Zanim przejdziemy jednak do samej pracy nad nim, warto rozwikłać kilka krzywdzących mitów na jego temat:

Tylko brzuszki sprawią, że będziesz mieć płaski brzuch – mit! Tkanka tłuszczowa znajdująca się na brzuchu nie zniknie tylko i wyłącznie poprzez wykonywanie codziennie setki brzuszków. Oczywiście wzmocnią one nieco mięśnie, jednak pamiętaj, że ważna jest redukcja tkanki i zróżnicowane treningi na brzuch.

Mięśnie brzucha różnią się od innych mięśni ciała – jest to mit. Mięśnie brzucha są takie same, jak wszystkie inne mięśnie ciała, więc powinieneś trenować je w taki sam sposób, jak, powiedzmy, bicepsy lub klatkę piersiową. Oznacza to trening siłowy 2 do 3 razy w tygodniu, z odpoczynkiem pomiędzy nimi i różnymi ćwiczeniami ukierunkowanymi na różne obszary brzucha.

Musisz zrobić dużo powtórzeń, aby pracować nad swoim brzuchem. W dawnych czasach zajęć fitness i filmów większość z nas prawdopodobnie wykonywała setki (lub więcej) brzuszków i innych ćwiczeń brzucha, myśląc, że to najlepszy sposób na ich wykonanie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twoje mięśnie brzucha są jak inne mięśnie ciała. Nie zrobiłbyś 100 bicepsów ani 100 brzuszków. Prawdziwym kluczem do mocnego brzucha jest jakość, a nie ilość.

Każdy może mieć płaski brzuch – nie zawsze. Kiedy oglądasz telewizję, wygląda na to, że modelki, aktorzy i gwiazdy mają wspaniałe ciała z uroczymi płaskimi brzuchami, prawda? I wielu z nich to robi, ale możesz nie wiedzieć, że dla wielu osób nie jest fizjologicznie możliwe osiągnięcie płaskiego brzucha. Czynników, które decydują o tym, jak wyglądają nasze ciała, jest zbyt wiele. Wiek, genetyka, płeć, hormony, typ ciała, styl życia, nawyki żywieniowe, radzenie sobie ze stresem, nawyki snu… wszystko to decyduje o tym, jak wygląda Twoje ciało, a tym samym brzuch.

Co jest podstawą w wysmuklaniu brzucha?

Najlepiej skupić się na pracy całego ciała, zamiast próbować go rozbijać na części. Nasze ciała funkcjonują jako całość, zarówno podczas ćwiczeń, jak i podczas utraty lub przyrostu tkanki tłuszczowej. Pracuj nad rzeczami, które możesz kontrolować, takimi jak dieta, ćwiczenia, poziom stresu i zarządzanie snem.

Staraj się pracować nad tymi rzeczami na tyle regularnie, aby stworzyć deficyt kalorii potrzebny do utraty tłuszczu. Gdy to zrobisz, zobaczysz, jak reaguje Twój organizm i możesz dojść do własnych wniosków na temat swoich mięśni brzucha. Może nie będzie to dokładnie płaski brzuch, ale mocne mięśnie brzucha zawsze będą w cenie.