11 września, 2019
Poruszane tematy
- Sprawdź jakie czynniki wpływają na to, że jesteś zdrowy
- 1. Jesteś tym, co jesz, dostarczaj więc odpowiedniego paliwa.
- 2. H₂O w czystej postaci.
- 3. W zdrowym ciele…
- 4. Sen jest dla słabych?
- 5. Zdrowie psychiczne.
- Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- Podobne posty
- 10 wskazówek jak zaoszczędzić czas spędzony w kuchni
- 9 najważniejszych zasad zdrowego grillowania
- Czy dieta roślinna jest zdrowsza od diety wszystkożerców?
Sprawdź jakie czynniki wpływają na to, że jesteś zdrowy
Czy myślałeś kiedyś o tym, że codziennie swoimi dobrymi lub złymi wyborami przyczyniasz się do tego, w jakiej kondycji jest Twój organizm? Jeśli nie, spieszymy z rozwianiem wszelkich wątpliwości w tej kwestii, by przedstawić Ci najważniejsze czynniki, które warunkują zdrowe funkcjonowanie wszystkich procesów życiowych zachodzących w ludzkim ciele.
Poruszane tematy
1. Jesteś tym, co jesz, dostarczaj więc odpowiedniego paliwa.
Powyższe wyrażenie brzmi jak banał, jednak jest podstawą naszego zdrowia i to właśnie od diety powinno rozpocząć się leczenie każdej przypadłości.
Dietoterapia nie jest jeszcze tak rozpowszechniona w Polsce, jak u naszych zachodnich sąsiadów, czy też w Azji, jednak coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, by jeść nieco zdrowiej.
Nie będzie zaskoczeniem, że „jeść zdrowiej” oznacza tyle, co zgodnie z nową piramidą zdrowego żywienia opublikowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia.
Przedstawia ona standardowo zalecenia na temat dawek spożywanych makroskładników, jednak wzbogacona jest ona o dane na temat aktywności fizycznej.
Według niej najmniej powinniśmy spożywać tłuszczy, następnie mięsa i ryb, na trzecim miejscu od góry w piramidzie znajduje się nabiał, następnie zdrowe węglowodany, czyli wszelkie węglowodany złożone – wieloziarniste i o niskim indeksie glikemicznym, by na samym dole znalazły się warzywa i owoce, których powinniśmy spożywać najwięcej.
Tylko odpowiednie proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów w towarzystwie witamin oraz minerałów gwarantują nam zdrowe funkcjonowanie organizmu.
2. H₂O w czystej postaci.
W każdym z procesów zachodzących w naszym ciele nieważne czy jest to trawienie, czy też pompowanie krwi przez serce, zawsze towarzyszy im woda.
To dzięki niej nasze ciśnienie jest uregulowane, krew nie jest zbyt gęsta, soki trawienne są dostarczane do żołądka w odpowiedniej postaci, a komórki mogą sprawnie funkcjonować w otoczeniu wody.
Jest to tylko namiastka przykładów na to, że związek H₂O w naszym ciele jest niezbędny w czystej postaci, by wszelkie cykle przebiegały sprawnie.
Każdy z nas w minimum 60 procentach powinien składać się z wody, a nie potrafiąc jej magazynować, przyjmuje się, że należy spożywać jej dziennie minimum 30 ml/kg masy ciała/dzień, choć liczba ta zależna jest od aktywności fizycznej i warunków atmosferycznych – gdy uprawiamy sport lub temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, należy przyjmować jej o wiele więcej.
Stąd też osoba dorosła o umiarkowanej aktywności fizycznej, ważąca około 80 kilogramów, przybywająca w średniej temperaturze powinna pić dziennie około 2,5 litra wody, najlepiej mineralnej, nie źródlanej, która posiada o wiele mniej składników mineralnych.
Spożywanie jej w określonych ilościach zapewni nam nie tylko zdrowie, ale także promienny wygląd i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
3. W zdrowym ciele…
… wysportowany duch! Znów mamy tutaj do czynienia z utartym zwrotem, jednak jest to podstawa zdrowia. Podczas umiarkowanego wysiłku regulowane jest ciśnienie, organizm się dotlenia, a serce wzmacnia.
Przy okazji ruchu poprawia się nasza postawa, kręgosłup oraz nasze stawy się prostują (szczególnie jeśli spędzamy godziny za biurkiem), co ma bezpośredni wpływ na zdrowie np. naszych stawów biodrowych.
Dodatkowo codzienne spokojne spacery, jazda na rowerze, spokojny trucht, czy też inne małe aktywności pomogą nam spalić kalorie, które spożyliśmy w nadmiarze, dzięki czemu utrzymamy naszą wagę na optymalnym poziomie.
Przy okazji jest to doskonały środek nasenny – gdy się delikatnie zmęczymy i dotlenimy, szybciej zaśniemy, a sen, jak następny akapit głosi – jest niesamowicie ważny.
4. Sen jest dla słabych?
Nie, gdy chcemy utrzymać zdrowie. Spokojny, odpowiedni sen działa jak plaster na rany – regeneruje nasz organizm i pozwala na powstawanie nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym.
Podczas snu rośniemy, nasze komórki się odnawiają, odpoczywa nasz układ trawienny, a mózg porządkuje przyswojone w ciągu dnia informacje.
Zatem, czy można spać mniej, by nie „marnować” czasu na regenerację? Absolutnie nie – sen to proces, który wymaga czasu i choć do niedawna Światowa Organizacja Zdrowia zalecała minimum 8 godzin snu, to obecnie ze względu na coraz szybszy tryb życia i zmiany w naszych organizmach optymalnym jest 7 godzin.
Oprócz procesów regeneracyjnych sen daje nam ukojenie i wypoczynek, co bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie psychiczne, którego kwestię omówimy w następnym podpunkcie.
5. Zdrowie psychiczne.
Zdrowe ciało to też spokojna głowa. Bardzo często wpadając w marazm, sami możemy przyciągać do siebie choroby, a nawet je wyolbrzymiać.
Dzieje się tak z prostej przyczyny – działa na nas podświadomość, która nie zawsze jest dla nas dobrym doradcą. Gdy mamy obniżony nastrój – szczególnie w okresie jesienno-zimowym możemy być bardziej podatni na wszelkiego rodzaju choroby.
Zdrowie psychiczne obejmuje także niwelowanie stresu, by jak najmniej oddziaływał on na nasz organizm, ponieważ może on wydzielić w nim wiele szkód.
Stres oksydacyjny i wydzielanie nadmiernej ilości hormonu kortyzolu w długotrwałym okresie może wpłynąć negatywnie na wszystkie procesy zachodzące w organizmie.
Stres nas postarza, a nawet przez niego bardzo często tyjemy lub też nadmiernie chudniemy – nasze ciało w stresie po prostu nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
Powinniśmy zatem jak najczęściej go rozładowywać w zdrowy sposób – poprzez relaksacje, czy też umiarkowane aktywności, z naciskiem na umiarkowane, ponieważ te ekstremalne, mogą powodować jeszcze wyższe stężenie kortyzolu we krwi.
Jak wynika z tekstu, tak naprawdę utrzymanie zdrowia ogranicza się do konsekwentnego przestrzegania tylko 5 punktów, jednak jak wiemy z doświadczenia, jest to arcytrudne.
Stąd też nieodpowiednie odżywanie się, mała ilość wypijanych płynów, w tym wody mineralnej, a także brak ruchu, nieodpowiednia ilość snu i ciągły stres – to wszystko bezpośrednio przyczynia się do zaburzeń podstawowych procesów organizmie, a co za tym idzie do powstawania wielu dolegliwości i chorób.
Jeśli ciało otrzyma od nas podstawowe narzędzia do życia, odwdzięczy się nam długoletnim zdrowiem i promiennym wyglądem.