Więcej
Darmowa Dieta
10
godzin
00
minut
00
sekund

STARA CENA 39 ZŁ

Tylko Teraz 0 ZŁ

Rozpoczął się nowy rok i pewnie wiele osób chciałoby schudnąć.
Jak możemy przeczytać na stronach internetowych poświęconym życiu gwiazd, Kinga Preis schudła aż 18 kg dzięki jednej zmianie.
Po przeczytaniu artykułu okazuje się, że w sumie zmian było dwie.

 1. Pierwsza zmiana to rzucenie papierosów
 2. Druga zmiana dotyczyła przejścia na dietę sokową

JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA PALENIE PAPIEROSÓW?

Jak dobrze wiadomo, wpływ palenia papierosów na nasze zdrowie jest bardzo szkodliwy. Wiele wyników badań wykazały, że palenie papierosów jest związane ze zwiększonym ryzykiem:

 • 13 chorób układu krążenia,
 • kilku chorób układu pokarmowego (w tym uchyłkowatość, kamica żółciowa, refluks żołądkowo-przełykowy i choroba Leśniowskiego-Crohna, ostre zapalenie trzustki i zapalenie przyzębia),
 • padaczki,
 • niektórych chorób układu mięśniowo-szkieletowego (w tym złamania, choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów),
 • chorób endokrynologicznych (zespół policystycznych jajników),
 • chorób metabolicznych (cukrzyca typu 2)
 • chorób oczu (w tym związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma starcza),
 • nowotworu płuc, głowy i szyi, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego, nerek, szyjki macicy i jajników [1].

Jak widać, palenie papierosów bardzo szkodzi zdrowiu, ale wiadomo też, że rzucenie palenia nie jest takie łatwe, a dodatkowo często po rzuceniu papierosów, masa ciała nagle zaczyna wzrastać.

JAK KINGA PREIS SCHUDŁA?

Po rzuceniu papierosów, Kinga Preis postanowiła przejść na dietę sokową.

W czasopismach można znaleźć dwie opcje:

 • Aktorka codziennie piła tylko soki
 • Aktorka tylko raz w tygodniu stosowała dietę sokową, a oprócz tego odżywiała się w normalny i zbilansowany sposób

O ile stosowanie pierwszego schematu jest bardzo szkodliwe (o tym niżej), o tyle druga opcja wydaję się bardziej rozsądna.

Niepodważalnym faktem jest to, że aby schudnąć, potrzebujemy spożywać mniej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm. Aby to osiągnąć, musimy codziennie kontrolować spożywaną ilość energii lub możemy np. 1-2 razy w tygodniu zjeść mniej, przez co bilans energetyczny z całego tygodnia zostanie obniżony i przez to schudniemy.

Przykład:

Jeśli dana osoba potrzebuje 1800 kalorii, aby schudnąć, to może spożywać 1800 kalorii od poniedziałku do niedzieli, lub może spożywać od poniedziałku do piątku 2000 kalorii a przez weekend 1300 kalorii, przez co średnia całego tygodnia wyniesie tyle samo, czyli 1800.

Dlatego też, jeśli Kinga Preis raz w tygodniu stosowała dietę sokową, która z reguły dostarcza około 1000 kalorii, to w trakcie tygodnia mogła zjeść więcej, a w efekcie i tak schudnąć.

Kinga Preis schudła aż 18 kg na diecie sokowej - ocena dietetyka

MINUSY STOSOWANIA DIETY SOKOWEJ

Czy dieta sokowa spowoduje szybkie schudnięcie?
Oczywiście, że tak, ponieważ zawiera bardzo mało kalorii.

Czy dieta sokowa spowoduje jeszcze szybszy efekt jojo?
Jak najbardziej.

Utrzymanie masy ciała po zakończeniu diety sokowej jest praktycznie niemożliwe, ponieważ gdy wrócimy do odżywiania sprzed przejścia na dietę, masa ciała w ciągu kilku dni/tygodni wróci do stanu wyjściowego.

Dodatkowo dieta sokowa stosowana przez dłuższy czas naraża nas na poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ, takie diety nie są w stanie dostarczyć dorosłej osobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Szczególnie u kobiet, takie diety mogą nieść sporo zagrożeń, ponieważ mężczyzn nie dotyczy cykl menstruacyjny.

U kobiet pod wpływem niedoboru energii, dochodzi do zatrzymania miesiączki, co może w przyszłości nieść problemy z zajściem w ciążę.

Dodatkowo niska podaż energii w połączeniu z niską podażą, chociażby wapnia zwiększa ryzyko osteoporozy i osłabia nasze kości.

Oprócz tego towarzyszy nam ciągłe zmęczenie, głód, poddenerwowanie i wahania nastroju.

JAK RZUCENIE PALENIA WPŁYWA NA MASĘ CIAŁA?

Większość osób niestety odnotowuje przyrost masy ciała. Według badań średnio w ciągu 3 miesięcy jest to około 4,1 kg [2].

Oczywiście mogą być osoby, które schudną po rzuceniu palenia (jak omawiana dzisiaj Kinga Preis), ale też może być sytuacja, że ktoś przytyje 10 kg lub więcej.

Dlatego też warto przed rozpoczęciem rzucenia palenia skonsultować to z dietetykiem i ustalić wspólną strategię radzenia sobie z odstawieniem papierosów.

PODSUMOWANIE

Kinga Preis schudła dzięki stosowaniu diety sokowej, ale równie dobrze by schudła stosując normalną i zbilansowaną dietę, dostarczając wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

O ile stosowanie diety sokowej raz w tygodniu nie niesie sporych zagrożeń, to stosowanie diety sokowej codziennie jest bardzo nieodpowiedzialne i może nam jedynie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jeśli chcesz schudnąć i nie mieć efektu jo-jo, to wystarczy delikatnie obniżyć podaż kalorii w ciągu dnia, więcej się ruszać i efekt sam przyjdzie. Diety 1000 kalorii, to nigdy nie są dobrym wyborem.

Bibliografia:

 1. Larsson, S. C., & Burgess, S. (2022). Appraising the causal role of smoking in multiple diseases: A systematic review and meta-analysis of Mendelian randomization studies. EBioMedicine82, 104154. https://doi.org/10.1016/j.ebiom.2022.104154
 2. Tian, J., Venn, A., Otahal, P., & Gall, S. (2015). The association between quitting smoking and weight gain: a systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. Obesity reviews : an official journal of the International Association for the Study of Obesity16(10), 883–901. https://doi.org/10.1111/obr.12304

 

Zostaw komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.