21 października, 2019
Poruszane tematy
- Jak zmienić nawyki żywieniowe
- Po co je zmieniać, czyli podstawy na temat zdrowego żywienia
- Jak się do tego przygotować, także mentalnie
- Od czego zacząć zmianę nawyków?
- Jak tego dokonać?
- Ćwiczenia do wykonania
- Ile potrzebujemy na to czasu?
- Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- Podobne posty
- 8 czynników, dzięki którym wytrwasz w postanowieniach noworocznych
- Jak w najszybszy sposób zmienić swoje nawyki?
- Bez tego nawet nie zaczynaj!
Jak zmienić nawyki żywieniowe
Chcemy jeść zdrowo, ale bardzo często nie możemy zdecydować się na zmiany, a jeśli już to, szybko z nich rezygnujemy. Boimy się ich, ponieważ chwilowo zaburzają nam naszą harmonię i przyzwyczajenia, które jak sami z resztą wiemy – także były wyuczone przez lata. Jednak w taki sam sposób jak przyzwyczailiśmy się do niezdrowego stylu życia, możemy nauczyć się jeść o wiele zdrowiej.
Poruszane tematy
Po co je zmieniać, czyli podstawy na temat zdrowego żywienia
Jedzenie, które spożywasz, ma bezpośredni wpływ na stan Twojego organizmu, jednak abyś mógł jeść zdrowsze jedzenie, musisz znać podstawy i kontekst – wiedzieć, po co to robić.
Zdrowe odżywianie oznacza przyjmowanie pełnowartościowych posiłków pełnych witamin i minerałów, a także unikanie żywności z dużą ilością dodanej soli i cukru, a także picie dużej ilości wody.
Dlaczego?
Przede wszystkim po to, by utrzymać wszystkie procesy zachodzące w ciele na dobrym poziomie – jeżeli podczas któregoś z nich zabraknie organizmowi jednej z cegiełek, czyli np. konkretnej witaminy, czy też minerału, proces będzie zachwiany, a ciało będzie musiało się bronić.
Dobrze zbilansowana dieta zapewni Ci energię, by być aktywnym przez cały dzień, ponieważ organizm nie będzie skupiony na poszukiwaniu alternatyw. Utrzymanie aktywności i przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety, może również pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, która ma wpływ na uniknięcie niektórych schorzeń.
Niedobory kluczowych składników odżywczych, takich jak witamina A, B, C i E oraz cynk, żelazo i selen mogą osłabić części układu odpornościowego, zatem jedz zdrowiej, a nie będziesz chorował.
Jak się do tego przygotować, także mentalnie
Bardzo często od swoich podopiecznych słyszę pytania „jak zmienić nawyki żywieniowe”. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama – na spokojnie. Zrób szybki rachunek sumienia i zastanów się, jak bardzo źle jesz lub na odwrót – jak blisko ideału.
Nie musisz robić od razu rewolucji w swoim życiu, ale pomyśl o zmianie nawyków jak o procesie, który jest mozolny, jak drążenie w skale, ale w rezultacie da Ci niesamowite efekty, które odczujesz nie tylko za sprawą dobrego samopoczucia, ale także zmiany sylwetki.
Od czego zacząć zmianę nawyków?
Zacznij od pozbycia się wszelkiego rodzaju wysokoprzetworzonych produktów i słodyczy ze swojej kuchni, oczywiście nie wyrzucając ich, a przekazując np. osobom, które są potrzebujące lub po prostu nie mają skłonności do tycia.
Nie możesz być nadgorliwy i zarzec się, że nigdy w życiu nie zjesz czekolady czy pizzy – zjesz ją, oczywiście, ale w kontrolowanych warunkach, które nie zagrożą Twojej zmianie na lepsze.
Jak tego dokonać?
Aby wyrobić w sobie pozytywny nawyk, należy wiedzieć w jaki sposób się on utrwala. Najlepiej jest to zobrazować za pomocą definicji pętli nawyku, czyli pętli neurologicznej rządzącej każdym nawykiem. Pętla nawyku składa się z trzech elementów: wskazówki, zwyczaju i nagrody. Zrozumienie tych elementów może pomóc zmienić negatywne przyzwyczajenia na lepsze. W tym celu należy wykonać 3 ćwiczenia:
Ćwiczenia do wykonania
Ćwiczenie 2 – zastanów się w drodze obserwacji swojego codziennego zachowania, czym jest dla Ciebie „wskazówka”, „zwyczaj” oraz „nagroda” w pętli nawyku, którą chcesz wyeliminować ze swojego życia.
Wskazówką dla nawyku może być wszystko, co go wyzwala. Wskazówki najczęściej należą do następujących kategorii: lokalizacja, pora dnia, inni ludzie, stan emocjonalny lub działanie bezpośrednio poprzedzające nawyk. Na przykład każdego dnia o godz. 14:30 możesz mieć ochotę na czekoladę po obiedzie lub za każdym razem, gdy znajdujesz się w pobliżu szuflady z przekąskami, masz ochotę na jedną z nich. Sygnał ten mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatycznego przetwarzania i aby oprzeć się wskazówce musi dokonać wielkiego wysiłku. Dlatego też podążania za nią, aż do osiągnięcia satysfakcji, czyli w tym przypadku przyjemności z jedzenia.
Zwyczaj w nawyku jest najbardziej oczywistym elementem, czyli zachowaniem, które chcesz zmienić (np. podjadanie) lub wzmocnić (np. wchodzić po schodach zamiast windy lub pić wodę zamiast jeść przekąski).
Nagroda jest powodem, dla którego mózg decyduje wykonać wszystkie kroki do osiągnięcia przyjemności. Nagroda zapewnia pozytywne wzmocnienie pożądanego zachowania, zwiększając prawdopodobieństwo, że ponownie wytworzysz to zachowanie w przyszłości. Nagrodą może być wszystko: od czegoś namacalnego (np. czekolada), do czegoś niematerialnego (np. pół godziny telewizji).
Ćwiczenie 3 – wpisz nowy zwyczaj, który ma zmienić dotychczasowy (negatywny) i tym samym zmienić Twoją pętlę nawyku na bardziej korzystną!
Nowy zwyczaj: Podjadanie, ale wyłącznie zdrowych przekąsek w postaci orzechów bądź stała walka i wyeliminowanie kompletnie podjadania na rzecz np. picia wody lub wykonania kilku przysiadów za każdym razem, gdy najdzie nas ochota na małe co nieco.
Ile potrzebujemy na to czasu?
W badaniu European Journal of Social Psychology z 2009 r. naukowcy powierzyli 96 osobom pracę nad stworzeniem jednego zdrowego nawyku – od picia butelki wody podczas lunchu po bieganie przez 15 minut przed kolacją.
Okazało się, że uczestnikom zajęło to do 254 dni, aby w pełni utrwalić swój nawyk. To, jak długo to trwało, zależało od tego, jak bardzo nawyk ingerował w ich życie. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że wykształcenie jednego zdrowego nawyku zajmuje średnio 66 dni. Mimo wszystko mam nadzieję, że się nie zniechęcisz. Powodzenia!