8 listopada, 2019
Poruszane tematy
- Czy zakwaszenie organizmu do mit?
- Co oznacza zakwaszenie organizmu?
- Zakwaszenie organizmu – objawy i mity
- Sposoby na niwelowanie objawów, które zazwyczaj są brane jako zakwaszenie
- Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- Podobne posty
- 10 wskazówek jak zaoszczędzić czas spędzony w kuchni
- 9 najważniejszych zasad zdrowego grillowania
- Czy dieta roślinna jest zdrowsza od diety wszystkożerców?
Czy zakwaszenie organizmu do mit?
Wielu rzeczy możemy dowiedzieć się z reklam popularnych firm farmaceutycznych, np. tego, że mamy niespokojne nogi, czy też zakwaszony organizm. Nad tym ostatnim schorzeniem się dzisiaj pochylimy, ponieważ narosło wokół niego sporo mitów, które należy raz na zawsze wyjaśnić i obalić.
Co oznacza zakwaszenie organizmu?
Jedząc i pijąc, dostarczamy organizmowi niezbędnych składników mineralnych potrzebnych do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.
Prawidłowe środowisko kwasowo-zasadowe jest jednym z podstawowych warunków sprawnego funkcjonowania organizmu.
Według zwolenników mitu na temat zakwaszenia organizmu, jeśli przyjmujemy zbyt dużo kwaśnych produktów, w tym białko zwierzęce, węglowodany (takie jak cukier, mąka, ryż, makaron), tłuszczu, kawy, czarnej herbaty, alkoholu i nikotyny, organizm może wytwarzać nadmiar kwaśnych odpadów metabolicznych, które kumulują się w naszym organach, mięśniach i wszelkich układach.
Poziom kwasu we krwi może również wzrosnąć w wyniku stresu, pośpiechu, nadmiaru leków, braku ćwiczeń lub nadmiernego wysiłku.
Jednak z tego typu zakwaszeniem nasz organizm może sobie po prostu poradzić sam – bez musu stosowania diety alkalicznej, czy też przyjmowania wymyślnych suplementów diety. Jeśli jednak zakwaszenie doprowadza do poważnego stanu, jakim jest kwasica mleczanowa, czyli zespół metaboliczny prowadzący nawet do śmierci, nie możemy tego lekceważyć.
Kwasica następuje, gdy płyny ustrojowe naszego organizmu zawierają zbyt dużo kwasu. Stan ten występuje, gdy nerki i płuca nie są w stanie utrzymać równowagi pH organizmu.
Wiele procesów zachodzących w organizmie wytwarza kwas.
Twoje płuca i nerki zwykle kompensują niewielkie nierównowagi pH, ale problemy z tymi narządami mogą prowadzić do gromadzenia się nadmiaru kwasu w organizmie. Kwasowość krwi jest mierzona poprzez określenie jej pH. Niższe pH oznacza, że Twoja krew jest bardziej kwaśna, podczas gdy wyższe pH oznacza, że jest bardziej zasadowa. PH Twojej krwi powinno wynosić około 7,4. Według American Association for Clinical Chemistry (AACC) kwasica charakteryzuje się pH 7,35 lub niższym.
Alkaloza zaś, to pH 7,45 lub wyższe. Choć pozornie niewielkie, te różnice liczbowe mogą być poważne. Kwasica może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i jak już wcześniej wspominaliśmy – nawet zagrażać życiu.
Zakwaszenie organizmu – objawy i mity
Jesteśmy społeczeństwem przewlekle zmęczonym, zestresowanym i posiadającym nadmiar tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, dlatego też, zamiast zacząć od podstaw, czyli zdrowego stylu życia, doszukujemy się u siebie wszelkiego rodzaju schorzeń.
Stąd także wzięło się stwierdzenie zakwaszenie organizmu, któremu przypisuje się właśnie te objawy. Osoby wierzące w ten stan, przewlekłe zmęczenie, niewysypianie się i niepowodzenie podczas zrzucania wagi zrzucają na związany z zakwaszenie organizmu mit.
Zwolennicy stwierdzenia, że organizm nie jest w stanie odkwasić się sam, uważają także, że w takim przypadku konieczne jest stosowanie diety alkalicznej. Powstało także wiele specyfików, których spożywanie również uważane jest za „odkwaszające”:
Woda alkaliczna – nie ma naukowej wiedzy, która sugerowałaby, że picie większej ilości wody „alkalicznej” przynosi korzyści zdrowotne. Zwykła woda z kranu jest zwykle alkaliczna.
Gdy woda wpada do żołądka, który jest kwaśny, natychmiast jest neutralizowany. Zapłata dużej kwoty za 500 ml „cudownej” wody nie gwarantuje, że różni się ona od tego, co płynie w naszych kranach za darmo.
Suplementy chlorofilowe – chlorofil przyciągnął wiele uwagi jako kluczowa substancja tworząca zasady, do tego stopnia, że zalecane są suplementy chlorofilowe. Istnieją twierdzenia, że ma właściwości „przeciwnowotworowe” i „przeciwbakteryjne” i może „detoksykować” nasze ciała.
Po pierwsze, warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku wszystkiego, co jemy, chlorofil będzie trawiony i nie musimy być „detoksykowani”, ponieważ nasze wątroby dobrze sobie z tym radzą.
Po drugie, wszystkie dowody, które mogą sugerować właściwości „przeciwnowotworowe” i „przeciwbakteryjne”, pochodzą z badań in vitro. Oznacza to, że badano je na płytce Petriego w laboratorium, a nie na ludzkim ciele.
Wreszcie, wiele suplementów jest faktycznie klasyfikowanych jako żywność, a nie leki, więc nie przechodzi przez kontrole bezpieczeństwa, przez które przechodziłby lek przed sprzedażą.
Wiele zielonych warzyw i ziół zawiera chlorofil, a także inne witaminy i minerały, takie jak szpinak, pietruszka i fasolka szparagowa.
Nie ma dowodów sugerujących, że suplementacja chlorofilu przynosi korzyści wykraczające poza zdrowe odżywianie.
Sposoby na niwelowanie objawów, które zazwyczaj są brane jako zakwaszenie
Gdy już wiemy, że z zakwaszeniem nasz organizmu jest w stanie sobie poradzić, a z kwasicą już mniej, musimy wiedzieć jak zapobiec zakwaszaniu, by do niej nie doprowadzić.
Przez to, iż coraz częściej my Polacy mamy problem z insulinoopornością i cukrzycą przez nasze złe odżywianie i nadmiar węglowodanów prostych w diecie, jesteśmy w grupie ryzyka, jeśli chodzi o kwasicę.
Stąd też odkwaszenie organizmu nie jest tak ważne, jak sama profilaktyka. Dobrze dobrana kalorycznie i makroskładnikowo dieta sprawi, że będziemy czuć się świetnie.
Nie musimy przyjmować tony suplementów – wystarczy ją różnicować, próbować i testować na sobie. Ważny jest także sen – żadna magiczna tabletka nie zastąpi nam regeneracji.
Mawia się także, że nadmiar używek może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i zakwaszać organizm – jest w tym sporo prawdy, stąd też ten czynnik również powinien być ograniczony, podobnie jak cukier i inne węglowodany proste, które powodują szybki wyrzut insuliny, a co za tym idzie, szybsze jej obniżenie i senność w ciągu dnia.
Intensywne trenowanie, które prowadzi do zakwaszenia organizmu, również jest mitem – im więcej ćwiczymy, tym szybciej wydalamy z siebie kwas i lepiej się czujemy.