1 stycznia, 2020
Poruszane tematy
- 8 czynników, dzięki którym wytrwasz w postanowieniach noworocznych
- Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
- Według ankietowanych najczęstszym postanowieniem noworocznym jest schudnięcie.
- Zostaw komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
- Podobne posty
- Jak zmienić nawyki żywieniowe
- Jak w najszybszy sposób zmienić swoje nawyki?
- Bez tego nawet nie zaczynaj!
8 czynników, dzięki którym wytrwasz w postanowieniach noworocznych
Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Z obserwacji zauważyłam, iż osoby które nie formułują postanowień noworocznych osiągają więcej. Zdecydowanie lepiej sprawdza się planowanie dzienne, tygodniowe i miesięczne niż zastanawianie się nad swoimi celami tylko jeden dzień w roku. Dobrze jednak, że chociaż nowy rok jest dla niektórych dniem przemyśleń i zadumy nad własnym życiem. Szkoda, że już 2 stycznia większość nie pamięta o swoich postanowieniach…
Ten artykuł miał być dla tych, którzy zastanawiają się jak sobie pomóc w realizacji noworocznych postanowień, a więc do rzeczy…
Skoro czytasz ten tekst to przypuszczam, że Twoje postanowienia noworoczne dotyczą zmiany sylwetki, zmiany nawyków żywieniowych, poprawy stylu życia lub innych kwestii związanych z poprawą zdrowia, wyglądu i samopoczucia.
Według ankietowanych najczęstszym postanowieniem noworocznym jest schudnięcie.
Jak się do tego zabrać?
1. Porozmawiaj na ten temat z domownikami lub osobami, z którymi spożywasz posiłki. W domach, gdzie każdemu zależy na zdrowiu i szczupłej sylwetce łatwiej jest zaprowadzać zmiany. Jeżeli jesteś nastolatkiem zależnym od rodziców – porozmawiaj z nimi na temat swoich planów, zamiast buntować się i zaprzestać spożywać posiłki w domu. Zdrowsze nawyki żywieniowe jeszcze nikomu nie zrobiły krzywdy ;)
2. Po zapoznaniu się z sytuacją panującą w domu kolejnym krokiem powinno być dobre przygotowanie się do realizacji postanowienia. Według mnie warto zacząć od odwiedzenia lekarza rodzinnego i zrobienia profilaktycznych badań – jako dietetyk chętnie podpowiem, jakie badania w danym wieku i sytuacji warto wykonać.
Kiedy już mamy pewność, że nic groźnego nam nie dolega powinniśmy ustalić jaki deficyt kaloryczny będzie dla nas optymalny – w tym również pomoże dobry dietetyk. Nie sztuką jest schudnąć, a utrzymać prawidłową masę ciała, dlatego zbyt restrykcyjne diety już dawno przestały być polecane.
3. Jeżeli Twoim postanowieniem jest poprawa sylwetki to polecam robić sobie zdjęcia w lustrze w samej bieliźnie co dwa/trzy tygodnie, aby na bieżąco kontrolować postępy. Ilość kilogramów nie zawsze jest dobrym wskaźnikiem, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Zmiany masy ciała podczas cyklu menstruacyjnego mogą sięgać nawet kilku kilogramów.
4. Kolejnym krokiem powinno być rozpoczęcie prowadzenia dzienniczka żywieniowego – może być w formie papierowej lub w aplikacji, która od razu zlicza kilokalorie. To pomoże nam zdiagnozować popełniane błędy żywieniowe i kontrolować ilość spożywanej energii. A jeżeli zdecydujemy się na współpracę z dietetykiem, przygotowany spis spożywanych posiłków pozwoli mu na szybkie trafne zaproponowanie zmian, które doprowadzą do lepszego samopoczucia i szczuplejszej sylwetki.
5. Po zapoznaniu się ze swoimi niezdrowymi nawykami trzeba znaleźć dla nich lepszą alternatywę. Na początek np. zamiana Coca Coli na Colę Zero, zamiana McDonald’s na North Fish czy Salad Story itd. Podejdź do zmian małymi krokami, a wtedy rezultaty zostaną z Tobą na dłużej. Osoby, które nagle postanawiają zmienić swoje życie o 180 stopni, zazwyczaj szybko rezygnują. Dlatego kieruj się zasadą 80/20, kiedy to 80% Twoich posiłków jest zgodnych z zasadami, które sobie założyłeś, a reszta to mniej zdrowe wybory. Staraj się jednak, aby tych gorszych wyborów było z tygodnia na tydzień mniej, wtedy postępy w budowaniu sylwetki pojawią się zdecydowanie szybciej.
6. Znajdź grupę wsparcia, dzięki której Twoja motywacja będzie stale na wysokim poziomie.
7. Wykup karnet na siłownie, basen lub zajęcia taneczne. Znajdź aktywność fizyczną, którą będziesz wykonywać z przyjemnością i lekkością. Dla osób bardzo zapracowanych na początek polecam zwiększenie spontanicznej aktywności fizycznej, czyli termogenezy nieindukowanej ćwiczeniami (NEAT – non-exercise activity thermogenesis). Mówimy tutaj o podbieganiu na autobus, wchodzeniu schodami zamiast wjeżdżania windą, sprzątanie, gotowanie a nawet nadpobudliwe zachowanie np. nadmierna gestykulacja prowadzą do dodatkowego spalania kilokalorii.
8. I ostatnie najważniejsze – daj sobie czas, tak jak nadwaga nie pojawiła się z dnia na dzień, tak samo kształtowanie atrakcyjnej sylwetki musi potrwać. Stawiaj sobie realne, krótkoterminowe cele i rozliczaj się z osiągniętych rezultatów np. spadek masy ciała 1 kg na tydzień, zamiast 20 kg w ciągu roku lub 3 treningi na siłowni w tygodniu zamiast od teraz codziennie biegam 15 kilometrów.
To moje wskazówki dotyczące postanowień noworocznych, napiszcie w komentarzu czy zrealizowaliście postanowienia w roku 2019, czy jednak przechodzą one na zbliżający się rok? ;)
Autor: mgr Eliza Szyszko,
absolwentka SGGW w Warszawie,
a obecnie wykładowca akademicki PWSTE w Jarosławiu
zmianasylwetki.pl